Prosionek szorstki i jego charakterystyka

Prosionek szorstki ma owalny kształt z jasnoszarym, wgłębionym egzoszkieletem. Ciało prosionka szorstkiego składa się z siedmiu segmentów, z parą odnóży na każdy segment. Młode są małe i białe. Długość prosionka szorstkiego: 1,5 centymetra.

Co jedzą korniki szorstkowłose?

Prosionek szorstki nie jest wybredny. Zjada martwe drewno, ściółkę z liści, martwe zwierzęta, grzyby, owoce, a nawet własne odchody. Samice noszą jaja na spodniej stronie ciała. Gdy jaja się wyklują, młode osobniki pozostają z matką przez kilka miesięcy, aż dojrzeją.

Każda samica może mieć do trzech jaj w roku, składających się z 12-36 sztuk.

Prosionki szorstkie nie często wydzielają gazowy amoniak. Oznacza to, że w grupach mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, przez co zyskały lokalną nazwę „śmierdzących świń”. Prosionki szorstkie szukają pożywienia w nocy, a w ciągu dnia chowają się w butwiejącym drewnie i pod kamieniami. Delikatnie podnoś kamienie w lasach i ogrodach, aby sprawdzić, czy nie kryją się pod nimi prosionki szorstkie.

Prosionki szorstkie pozostają  w chłodnych miejscach, ponieważ są bardzo podatne na wymieranie. Generalnie, kiedy zwierzęta napotykają drapieżnika uciekają, atakują go lub pozostają niewidoczne i/lub wyglądają nieapetycznie.  Osobowość zwierząt była rutynowo badana w ciągu ostatnich dwudziestu lat.