Najważniejsze informacje o automatycznych bramach ogrodzeniowych

brama wjazdowa

Stając przed wyborem automatycznej bramy ogrodzeniowej stajemy przed szeregiem czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Poniżej przeczytasz co to za czynniki, dowiesz się też jaką rolę pełnią automaty do bram i jak mogą ułatwić Ci życie.

Po pierwsze musisz zastanowić się, jaki rodzaj bramy chcesz mieć i sprawdzić, czy jest możliwe zastosowanie takiej bramy. Są dwa rodzaje bram: skrzydłowe i przesuwane. Jak nie trudno się domyślić, te pierwsze otwierają się na oścież, zatem potrzebują więcej miejsca. Automaty do bram można montować w obu rodzajach. Dodatkowo bramy przesuwane dzielą się na szynowe (przesuwają się wzdłuż prowadnicy wmontowanej w podłoże) i samonośne (z przeciwwagą, są zwykle dłuższe). Wadą bram szynowych jest to, że trzeba dbać o czystość szyny – zasypanie piaskiem lub śniegiem uniemożliwia sprawne działanie. Nie ma tego kłopotu z bramami samonośnymi.

Kolejny czynnik wpływający na wybór bramy i systemu automatycznego to wielkość i ciężar bramy. Musimy też podjąć decyzję, jak chcemy bramę otwierać – pilot, przycisk, kluczyk, system kodowy? System otwierania bramy można też zintegrować z automatycznym otwieraniem drzwi garażowych i zapalaniem światła przed domem. Co jeszcze bardziej podnosi wygodę i bezpieczeństwo – szczególnie, gdy wracamy do domu nocą lub zimą. Bardzo ważne jest też prawidłowe wykonani fundamentów pod bramę, a wraz z nimi przewodów zasilających i źródła zasilania.

Pamiętaj też o różnicy w świetle wjazdu i świetle bramy – to drugie jest mniejsze, bo zwężone o słupki, na których montuje się bramę. Zatem wybierając wielkość bramy bież pod uwagę odpowiednio poszerzony otwór wjazdu. Na koniec warto też wspomnieć o konserwacji – pamiętaj o sprawdzaniu i smarowaniu zawiasów, a co parę lat także o odmalowaniu bramy farbą antykorozyjną.