Światła mijania i światła do jazdy dziennej – czym się różnią i kiedy można ich używać?

W ustawie Prawo o ruchu drogowym kierowcy mogą przeczytać, że za dnia i w normalnych warunkach przejrzystości powietrza kierujący pojazdami mają prawo używać świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania. Jednak wbrew swojej nazwie światła do jazdy dziennej nie powinny być używane przez cały dzień bez względu na warunki panujące na drogach. Zwykle są one zastępowane przez światła mijania, które ułatwiają bezpieczną jazdę w wielu często spotykanych sytuacjach.

Kiedy trzeba używać świateł mijania?

Osoba kierująca pojazdem ma obowiązek używać świateł mijania zamiast świateł drogowych między innymi wtedy, gdy po zmierzchu zbliża się do poprzedzającego pojazdu, którego kierowca mógłby zostać oślepiony przez oświetlenie inne niż światła mijania. Podobnie dzieje się w przypadku zbliżania się do pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka. W takiej sytuacji, gdy kierowca zbliżającego się pojazdu włącza światła mijania, drugi kierujący jest zobowiązany do zrobienia tego samego. Światła mijania należy włączyć także wtedy, gdy pojazd zbliża się do pojazdu szynowego albo komunikacji wodnej, jeżeli pojawia się ryzyko oślepienia osoby kierującej takim pojazdem.

W pozostałych sytuacjach w czasie od zmierzchu do świtu można używać świateł drogowych, a od świtu do zmierzchu – świateł do jazdy dziennej.