
Czy kiedykolwiek zauważyłeś ten niezwykły zapach chłodnej świeżości po burzy lub u podnóża wodospadu? Jest to zapach ozonu w niewielkim stężeniu, gazu, który sprawia, że powietrze jest świeże i czyste, a proces ten określamy jako ozonowanie mieszkań. Producenci domowych ozonatorów powietrza twierdzą, że ich urządzenia są w stanie odtworzyć ten efekt w warunkach mieszkania. Czy to prawda i jak ozonowanie mieszkania wpływa na użytkowników? Przekonajmy się.
Co to jest ozonator
Po pierwsze, zdefiniujmy gaz, który produkuje to urządzenie. Ozon (O3) składa się z dwóch atomów tlenu (O2) i jeszcze jednego atomu tlenu (O); ten ostatni może być oddzielony od cząsteczki i przyłączony do innych substancji, zmieniając ich skład chemiczny. Dokładnie ta zasada jest wykorzystywana przez specjalistyczne firmy do stosowania technologii nazywaną jako ozonowanie mieszkań, a także do usuwania nieprzyjemnych zapachów, inaktywacji (niszczenia) wirusów i innych zanieczyszczeń. Pierwszy generator ozonu został opatentowany w 1896 roku przez Nikolę Teslo. Istnieją zazwyczaj dwa rodzaje O3 (właściwie jest tylko jeden, po prostu inaczej oddziałuje na naturę i człowieka).
Badania wykazały, że chlor znacznie skuteczniej dezynfekuje O3, dlatego w krajach europejskich zamiast chlorowania ozonuje się wodę wodociągową dostającą się do mieszkań mieszkańców. W wysokim stężeniu ten jasnoniebieski gaz niszczy grzyby, pleśń, roztocza, infekcje itp.